Velikonoční zvyky II.

Barvení velikonočních vajíček
      Nejjednodušší a klasicky vžité barvení vajíček je těch dopředu natvrdo uvařených. Vajíčka se malují v posledním týdnu před velkou nocí.
      V minulosti se vajíčka barvila přírodní cestou. Červená barva se získávala z tlučené pálené cihly s přidáním octa a slupek z červené cibule. Žlutá barva se získávala ze šafránu, vařením kmínu, mladého obilí, cibulových slupek a lipového čaje. Zelenou barvu bylo možné získat z trávy, jetele, rozmarýnu a petržele, černou vařením kávy, hnědou zase vařením listů z ořechu.

      Vajíčka se barví i vyfouknutá – tzv. kraslice. Vyfukují se vajíčka jen čerstvá a pokud možno čistě bílá, aby výsledné zdobení mělo výraznější efekt. Potřebné pomůcky, které bychom si měli při malování kraslic opatřit, je např. včelí vosk, špendlík zapíchlý do dřeněné násady, trubičku ze slámy.
Barvení vajec
      Uvařená vajíčka nebo vyfouknutá odmastíme, na cca deset minut ponoříme do teplé barvy a necháme barvit.
Kraslice s přírodními otisky
      Vajíčka ovážeme listy ze stromů, trávou, petrželovou natí, jedlovými větvičkami, následně je zabalíme do řídké látky a vaříme v odvaru cibulových slupek. Po odstranění tkaniny a odstranění přírodních materiálů vzniknou zajímavě dekorovaná vajíčka.
Vosková technika
      Včelí vosk nejprve obarvíme na potřebné barvy a potom jej nanáší předem obarvené nebo i čistě bílé vajíčko špendlíkem nebo slámovou trubičkou. Krátkými tahy vytváříme různé ornamenty.
Batikování vajíček
      Provádí se kombinací barvení a voskování. Používáme čistý vosk nahřátý asi na 65°C. Nanášíme ho na skořápku špendlíkem do různých ornamentů. Poté vejce vložíme do barvící lázně a obarvíme. Obarvená vajíčka pak nahřejme a rozteklý vosk stíráme hadříkem. Pokud chceme docílit toho, aby vajíčko mělo vícebarevný dekor, vosk neodstraníme, ale vajíčko ponořime do jiného odstínu barvy a opět dokreslujeme voskem a opět barvíme. Tento postup se osvědčuje od světlých barev k tmavým. Nakonec vajíčko nahřejeme a vosk odstraníme.
Netradiční zdobení vajíček
      Vajíčka zdobíme i zcela netradičně podle naší fantazie. Můžeme je oblepovat korálky, přírodními materiály, obmotávat špagátky i drátky, balit do textilu, zkusit na nich výtvarnou metodu decoupage (lepení vrchní vrstvy motivu z ubrousků) atd.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *