Jako každoročně, kontroluje i letos Státní veterinární správa (SVS) v těchto dnech prodejce vánočních kaprů. Ti letos po celé České republice nahlásili necelých 2 500 prodejních míst. Při kontrolách se inspektoři SVS zaměří na hygienické podmínky prodeje, na welfare živých ryb a na to, zda nedochází ke klamání spotřebitele. Z dlouhodobého hlediska se situace zlepšuje a závady jsou zjišťovány jen u minima prodejců.
Nejvíce stánků s kapry by se podobně jako v předchozích letech mělo objevit v Jihomoravském kraji, na který připadá cca třetina ze všech prodejních míst v ČR. Specifikem tohoto regionu je v posledních letech několik pojízdných prodejců, kteří postupně objedou stovky míst. Na druhém místě je letos Středočeský kraj s více než 270 stánky a na třetím místě Moravskoslezský kraj, kde prodejci nahlásili necelých 200 míst. V hlavním městě SVS eviduje 180 míst, což je zhruba o 15 procent méně než před rokem. Všichni prodejci živých ryb jsou povinni nejpozději sedm dní před zahájením prodeje nahlásit příslušné krajské veterinární správě místo a termín prodeje. Na základě těchto informací plánují veterinární inspektoři své kontroly.
Kontroly stánků s kapry se zaměřují na tři hlavní oblasti. První je hygiena prodeje, druhou welfare ryb, zejména zda nedochází k přeplnění kádí, zda je v nich čerstvá protékající voda a ryby tak mají dostatek kyslíku. V souladu s příslušnou legislativou musí probíhat i usmrcování ryb. Zatřetí je kontrolováno také to, zda nedochází ke klamání spotřebitelů.
„Inspektoři veterinární správy každoročně osobně zkontrolují stovky stánků. Jde nám o to, aby prodej ryb splňoval všechny současné požadavky na hygienu a zároveň i na welfare ryb. I podle výsledků z minulých let se dá říct, že se situace stále zlepšuje a zjištěných prohřešků je minimum,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Státní veterinární správa jednoznačně doporučuje nechat si rybu usmrtit proškoleným personálem přímo na stánku a nezpůsobovat rybám strádání nevhodnou přepravou a držením v domácnostech. Zcela nevhodné je také vypouštět zakoupené ryby zpět do vody. Pro oslabenou rybu znamená velmi pravděpodobnou smrt,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Před loňskými Vánocemi zkontrolovali veterinární inspektoři v celé České republice více než 670 prodejců kaprů v ulicích. Nějakou závadu zjistili pouze u 1,6 procenta z nich. Meziročně tak došlo opět ke zlepšení a snížení počtu závad. Mezi nejčastější porušení zákona patřily prohřešky proti hygieně, druhou nejčastější závadou byla porušení zásad welfare a také nenahlášení prodejního místa SVS. Prodejci ryb v ČR před uplynulými Vánoci nahlásili bezmála 3000 prodejních míst.
Před zahájením prodeje jsou prodejci povinni seznámit se s požadavky na samostatná prodejní místa a pravidly pro prodej živých ryb a s doporučeními pro osoby provádějící porážení ryb při prodeji. Na stánku musí být k dispozici povinná výbava, do níž patří nože, palička na omračování ryb a stěrky. Pracovní plocha musí jít snadno čistit a dezinfikovat. Usmrcování ryb nesmí probíhat v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Odpad z kuchaných ryb musí být schraňován v určených a označených nádobách a následně předán osobě, která je krajskou veterinární správou schválena k zacházení s takovými odpady. SVS kontroluje také, zda při prodeji nedochází ke zneužívání chráněných značení a tím ke klamání spotřebitelů.