
Dnes (7. června) je Světový den bezpečnosti potravin.
Cílem je upozornit a inspirovat k opatřením, která pomohou předcházet, odhalovat a zvládat rizika z potravin, přispívat k zajištění bezpečných potravin vhodných pro zdraví, k hospodářské prosperitě, zemědělské produkci, přístupu potravin na trh, k cestovnímu ruchu a udržitelnému rozvoji.
Potraviny, které jíme, jsou bezpečné díky úsilí mnoha lidí, od pěstitelů užitkových rostlin či chovatelů užitkových zvířat, přes zpracovatele zemědělských produktů, přepravce, majitele skladů, prodejce, až po přepravce a ty, co je přímo ke konzumaci podávají. Bezpečnost potravin je naším společným úkolem. Používání správných postupů v oblasti bezpečnosti potravin doma a v každodenním životě pomáhá předcházet onemocněním z potravin.
Bezpečnost potravin zachraňuje životy, protože hraje zásadní úlohu při snižování počtu onemocnění z potravin. Každý rok onemocní 600 milionů lidí v důsledku přibližně 200 různých typů onemocnění z potravin. Břemeno těchto nemocí dopadá nejtíživěji na chudé a na mladé. Kromě toho jsou nemoci z potravin každoročně zodpovědné za 420.000 úmrtí. Že jde o závažné téma si můžeme uvědomit dalším studiem dostupných informací – za jediný den onemocní na světě v důsledku nebezpečných potravin 1.600.000 lidí a 340 dětí mladších 5 let umírá rovněž denně v důsledku nemocí z potravin. Nikdo by neměl umírat z důvodu závadného jídla. Jedná se o úmrtí, kterým lze předejít.
Vzhledem k celosvětové zátěži chorobami přenášenými potravinami, vyhlásilo v roce 2018 Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) 7. červen Světovým dnem bezpečnosti potravin. Světová zdravotnická organizace (WHO), společně s Organizací OSN pro výživu a zemědělství (FAO) spolupracují s členskými státy a dalšími příslušnými organizacemi při zvyšování povědomí veřejnosti o této důležité problematice, současně se snahou dále celosvětově zlepšovat bezpečnost potravin a snižovat zátěž způsobenou alimentárními onemocněními.
Úkolem Světového dne bezpečnosti potravin je proto především:
- seznamovat veřejnost s problematikou bezpečnosti potravin a zvyšovat tak povědomí lidí o otázkách bezpečnosti potravin;
- demonstrovat, jak předcházet nemocem prostřednictvím dodržování zásad bezpečného zacházení s potravinami;
- zlepšovat spolupráci při zajištění bezpečnosti potravin napříč odvětvími, prvovýrobou, výrobou, prodejci, státními a kontrolními organizacemi a spotřebiteli;
- hledat a podporovat nová řešení a způsoby, jak zajistit větší bezpečnost potravin.